Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centras įkurtas 2010 liepos 1 dieną vietoj Jurbarko kultūros centro Smalininkų ir Viešvilės filialų. Kultūros centras turi du skyrius - Viešvilės, (Mokyklos g. 3 (oficiali įstaigos būstinė) ir Smalininkų, (Nemuno g. 30).

Prioritetinės įstaigos veiklos kryptys:

  • Vietos bendruomenės kultūrinis ugdymas, švietimas, meno kolektyvų, studijų veikla, bendruomenės įtraukimas į kultūrinį gyvenimą,
  • Pilietiškumo ugdymas, valstybinių švenčių organizavimas, šalies reikšmingų istorinių datų minėjimas.
  • Regioninio Mažosios Lietuvos ir vietos tapatumo stiprinimas.
  • Kultūrinis turizmas

278559356 1015987492678130 5417603237330530333 n 1

                                                                          Smalininkai

Viešvilės kc

                                                                         Viešvilė

 

Mažosios Lietuvos Jurbarko rajono kultūros centras apima rajono vakarinėje dalyje įsikūrusias Smalininkų ir Viešvilės seniūnijas.

Istoriškai - tai skalvių genties žemė Skalva, kuri po 1422 m. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Kryžiuočių ordino pasirašytos Melno sutarties iki Pirmojo pasaulinio karo tapo vokiškos administracijos dalimi, kurios teritorijoje gyveno lietuviai, save vadinę lietuvninkais.

Ši vietovė – tai Rytiniai Mažosios Lietuvos vartai, istorinė riba tarp lietuvių ir prūsų genčių, vėliau - siena tarp Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Ordino, dar vėliau - tarp Prūsijos imperijos ir carinės Rusijos. Dabar tai rytinis Mažosios Lietuvos etnografinio regiono pakraštys.

Vietos gyvenseną, kultūrą, istoriją formavo Nemunas, miškai, pasienis. Todėl Smalininkus galima laikyti amžinuoju pasieniu, o Viešvilę - miškų, miškininkų kraštu.

Smalininkai ir Viešvilė – du saviti, kiek skirtingi miesteliai, kuriems būdinga rytų Prūsijos architektūra, Mažosios Lietuvos kultūra, istorija. Vietos istorijai reikšminga ir tai, kad po Antrojo pasaulinio karo Smalininkuose veikė žemės ūkio technikumas, Viešvilėje – profesinė technikos mokykla, vaikų globos namai.

Kultūros centro veiklos kryptys susijusios su regiono ir vietos istorijos, kultūros gaivinimu, reprezentavimu, senųjų ir dabarties tradicijų palaikymu, miestelio švenčių organizavimu, dalyvavimu meno kolektyvų ir vietos bendruomenių veikloje.